3D model hradu vrátí návštěvníky o více než 100 let do minulosti Bouzova

Univerzita Palackého ve svém 3D tiskovém centru Uprint3D vytiskla model státního hradu Bouzov, který umožní návštěvníkům návrat do minulosti této významné kulturní památky. Model hradu připravili studenti Katedry geoinformatiky z historických plánů, fotografií a nákresů. Takto připravený model byl vytisknut na velkoformátové tiskárně 3ntr.Ukazuje podobu hradu před přestavbou z přelomu 19. a 20. století a návštěvníci si díky němu mohou představit, jak moc rozdílný zážitek by měli z výletu na hrad před rokem 1895. Univerzita Palackého se státním hradem Bouzov spolupracuje dlouhodobě a tento tisk je jen jedním z výstupů dlouhodobé spolupráce, v budoucnu také vznikne ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP naučná stezka v hradním parku.
Vytvořit model hradu z dobových materiálů nebylo vůbec jednoduché. Své o tom ví studenti katedry geoinformatiky Radek Barvíř a Jakub Žejdlík. „K dispozici jsme měli současné plány hradu, pár dobových fotografií z různých let a také obrazy. Mnohé z nich však ukazovaly jen detaily, zatímco zbylé části hradu halila mlha minulosti. Vytvořit souvislý model celého areálu ve 3D byla doslova mravenčí práce.“ říká Barvíř. „Bylo to jako skládat třírozměrné puzzle za šera a bez brýlí. Dostatek představivosti a občas i trocha fantazie byla rozhodně potřeba.“ dodává Žejdlík. Vytvořit podrobný a dostatečně přesný model trvalo více než měsíc.
Také vytisknout plastový model o rozměrech 400x287x86 mm byl oříšek. Tiskl se přes 78 hodin a byl tvořen více než 4,6 kilometry tenkého plastového vlákna. „3D tisk je stále tak trochu alchymie. Vždy jsme s napětím čekali, jak tisk pokročil přes noc. I tak jsme model vytiskli až na třetí pokus. Předchozí dva tisky zhatily technické problémy.“ Uvádí ředitelka centra UPrint3D Hana Kubíčková. Výzvu představovala i následná úprava modelu, kdy je třeba odmočit podpůrné struktury a celý výtisk ponořit do vody. „Tak velkou nádobu jsme na tiskovém centru neměli a tak model putoval na týden k nám do vany“ dodává Kubíčková.
Jak ale historickou podobu co nejvíce přiblížit návštěvníkům, aby byl jejich zážitek maximálně autentický a ukázal, jak moc se hrad v minulosti lišil? Díky vstřícnosti fotografa Jaroslava Štengla, který poskytl aktuální snímky, vzniklo porovnání dnešního vzhledu hradu s historickým. Bouzov byl vždy významným hradem, jeho dnešní pohádkovou podobu mu ale vtiskla až poslední rozsáhlá přestavba na přelomu 19. a 20. století. „Samotného mne překvapilo, jak rozsáhlé změny byly. Zatímco dnes hrad budí úžas, před 150 ti lety by pravděpodobně u návštěvníků tak silné emoce nebudil.“ Dodává Filip Auinger, koordinátor projektu.