Materiály a technologie

V centru UPrint 3D vám rádi zhotovíme výtisky z kovů, termoplastů, fotopolymerů, kompozitů i papíru.

Špičkový 3D tisk z kovů

Spékání velmi jemných kovových prášků laserem patří v současnosti k vůbec nejpokročilejším metodám aditivní výroby v průmyslu. Umožňuje vyrábět i tvarově velmi komplikované díly a sestavy, které jsou jinak tradičními metodami (odléváním, obráběním) nerealizovatelné. Výtisk je stavěn po jednotlivých velmi tenkých vrstvách, výhodou je neustálé obklopení modelu ve stavební komoře zbylým práškem.

Technologie:

spékání kovových prášku laserem (LaserCUSING)

Ideální pro:

funkční prototypy, tvarově složité díly, formy, montážní přípravky, speciální výrobky na míru, kusová či malosériová výroba apod.

Odvětví:

automobilový a letecký průmysl, strojírenství, lékařství, umění

Materiály:

nerezová ocel 1.4404, nástrojová ocel 1.2709, hliník a titan

Velikost výtisku:

max. 250 × 250 × 280 mm

Tloušťka vrstev:

standardně 30 a 45 µm

3D tiskárna:

Concept Laser M2 cusing

Dodání (obvykle):

do 10 pracovních dnů, podle složitosti modelu

Náš tip:

vzhledem k vyšší ceně kovových výtisků je vhodné nejprve ověřit tvar – například u postupně upravovaných prototypů – dostupnějšími metodami 3D tisku, finální výtisk pak realizovat z kovu

Táhlo-kov
Concept-Laser-M2-cusing

Dostupný 3D tisk z termoplastů

Dnes celosvětově nejrozšířenější metoda 3D tisku je ideální pro rychlou výrobu konstrukčních prototypů i malosériovou výrobu funkčních dílů, kde vyhovují vlastnosti termoplastů. Osvědčuje se také v tvůrčích oborech při tisku modelů na míru. Materiál dodávaný ve formě strun na cívkách je taven v extruderu a postupně po vrstvách nanášen tryskou. Charakteristické provedení povrchů či potřeba dočasných podpor (tisknutých s modelem) jsou vyváženy rychlou přípravou a atraktivní cenou oproti jiným metodám aditivní výroby.

Technologie:

nanášení roztaveného termoplastu (FDM/FFF)

Ideální pro:

prototypy, makety, krabičky na elektroniku, pomocné vybavení provozů, kusová či malosériová výroba apod.

Odvětví:

průmyslový design, navrhování, umění, hobby, marketing

Materiály:

PLA, ABS

Velikost výtisku:

max. 600 × 325× 500 mm

Tloušťka vrstev:

od 0,1 mm

3D tiskárna:

Stratasys Fortus 250mc, Ultimaker, 3NTR

Dodání (obvykle):

do 4 pracovních dnů

Náš tip:

3D tisk z širší škály termoplastů (vč. vícemateriálového tisku či vkládání průběžných karbonových, kevlarových či skelných vláken pro funkční součásti) zajišťujeme ve spolupráci s partnerským Centrem stolního 3D tisku (CS3D.cz)

Fortus-250mc

Přelomová technologie 3D tisku z kompozitů

3D tištěné kompozity se svými mechanickými vlastnostmi dokážou konkurovat i kovovým dílům – a za zlomek ceny. Průmyslové tiskárny Markforged mění způsob navrhování, vývoje, testování a výroby dílů, na které kladete zvýšené nároky – od montážních a upínacích přípravků přes čelisti robotizovaných výrobních linek až po plně funkční součásti ověřené náročným provozem. 3D tiskárny Markforged řady X tisknou z vysoce pevných a odolných průmyslových materiálů Nylon a Onyx. Namáhané části jsou vyztužovány spojitými vlákny z karbonu s výborným poměrem pevnosti vůči hmotnosti, kevlaru odolného proti obrušování či ze skelných vláken, která mohou být i v provedení s vysokou tepelnou odolností požadovanou v automobilovém, leteckém a kosmickém průmyslu. Díky výšce vrstvy již od 50 µm jsou výtisky velmi přesné a splňují požadavky náročných projektů.

kompozit

Technologie:

nanášení roztaveného kompozitu (FDM/FFF), vyztužené spojitým vláknem (Continuous Fiber Reinforced Plastics)

Ideální pro:

prototypy a fyzicky namáhané díly

Odvětví:

průmysl, robotika

Materiály:

Onyx, Nylon

Velikost výtisku:

330 × 270 × 200 mm

Tloušťka vrstev:

základní 100 µm, minimální 50 µm

3D tiskárna:

Markforged X7

Dodání (obvykle):

do 4 pracovních dnů

Náš tip:

Se zabudovaným laserovým mikrometrem dokážou tiskárny Markforged řady X změřit rovinnost tiskové podložky s přesností 1 µm. Model X7 navíc dokáže provádět rozměrovou inspekci v rovině XY i během samotného 3D tisku, čímž přináší rozšířenou kontrolu nad realizací i těm nejnáročnějším týmům.

MFG_
Markforged

Přesný 3D tisk z fotopolymerů

Technologie PolyJet využívá postupného tvrzení netoxických gelových fotopolymerů po vrstvách a umožňuje realizovat velmi přesné výtisky s hladkými povrchy, drobnými pohyblivými částmi i tenkými stěnami z materiálů simulujících různé vlastností – od barevného přes průhledný nebo pružný (podobný gumě) až po vysoce teplotně odolný. Po odstranění dočasného podpůrného materiálu jsou modely okamžitě použitelné. Jejich vysoká míra detailů je předurčuje i pro výstavy a prezentace různorodých prototypů výrobků.

Slepecká_mapa_ČR-fotopolymer01

Technologie:

nanášení vytvrditelného kapalného polymeru (PolyJet)

Ideální pro:

prototypy blížící se vlastnostmi finálnímu výrobku, výstavní a prezentační modely s jemnými detaily, testovací modely pro rozvody teplého vzduchu či vody, funkční montážní prvky apod.

Odvětví:

průmyslový design, strojírenství, automobilový průmysl, infrastruktura

Materiály:

standardně tuhý neprůhledný a průhledný, dle dohody elastický (guma), vysoce tepelně odolný či s vlastnostmi podobnými polypropylenu

Velikost výtisku:

max. 294 × 192 × 148,6 mm

Tloušťka vrstev:

16, resp. 28 µm (podle materiálu)

3D tiskárna:

Stratasys Objet 30

Dodání (obvykle):

do 4 pracovních dnů

Náš tip:

univerzální modely z průhledného a takřka bezbarvého materiálu VeroClear s velkou rozměrovou stabilitou překvapí jemnými detaily, jsou k nerozeznání od průhledných termoplastů (například PMMA)

Stratasys Objet30 Prime
Fotopolymery-Yoda

Plnobarevný 3D tisk z papíru

Unikátní technologie tisku využívá ke stavbě barevného inkoustového tisku, který známe už z tradičních kancelářských 2D tiskáren. Každý list A4 je postupně potištěn, vrstvu po vrstvě slepen a ořezáván na rozhraní výsledného modelu a podpůrného materiálu. Výsledkem je věrně působící model s probarveným povrchem. Více než milion barevných odstínů umožňuje realizovat fotorealistické trojrozměrné výtisky, jejichž povrch lze vytvrdit pro zvýšení odolnosti i zvýraznění barevnosti. Z pohledu nákladů na 3D tisk jde o jednu z vůbec nejdostupnějších plnobarevných technologií.

Kladívko-papír

Technologie:

selektivní laminace potiskovaného papíru (SDL)

Ideální pro:

architektonické, geoinformační či archeologické modely a výukové pomůcky, průmyslový design, umění, hobby, marketingové prezentace a další

Odvětví:

architektura, projekce, vzdělávání, průmyslový design, navrhování, umění, hobby, archeologie, marketing

Materiály:

kancelářský papír (80g), inkoust, lepidlo

Velikost výtisku:

max. 256 × 169 × 150 mm

Tloušťka vrstev:

0,1 mm

3D tiskárna:

Mcor IRIS

Dodání (obvykle):

do 7 pracovních dnů

Náš tip:

model s plnobarevným povrchem dokáže působivě znázornit i detaily, které nejsou patrné u jednobarevných výtisků připravených ostatními metodami 3D tisku

Mcor IRIS
Mcor IRIS

Potřebujete před 3D tiskem model nejprve přesně nasnímat? Využijte našich služeb 3D skenování.