3D tisk podle odvětví

Možnosti 3D tisku se dnes s výhodou uplatňují napříč obory a odvětvími – od strojírenství a výroby či produktového designu přes architekturu a stavebnictví až po vědecká a výzkumná pracoviště nebo svět umění a módy.

Aditivní výroba prototypů i funkčních dílů

V oblasti strojírenství a výrobního průmyslu zažívá aditivní výroba (3D tisk) v posledních letech velmi dynamický rozvoj. Stává se vyhledávanou technologií výborně doplňující tradiční metody výroby – od obrábění až po odlévání. V kombinaci s nimi (a v mnoha oblastech i samostatně) pomáhá výrazně zrychlovat, zlevňovat a usnadňovat například výrobu prototypů, kusových výrobků na míru či malosériovou výrobu.

 

Tip: Aditivní výroba z kovů patří z pohledu použitého materiálu k finančně náročnějším. Naše centrum UPrint 3D však nabízí doplňkové služby, které výrazně přispívají k jejímu zefektivnění – od přesného 3D skenování stávajících předloh až po 3D tisk prototypů z termoplastů a fotopolymerů pro ověření konstrukčního návrhu ještě před vlastní výrobou z kovů.

Pedál-vzorek-kov

Největší pozornost je dnes v průmyslu věnována 3D tisku z kovových materiálů. Touto metodou jsou dnes vyráběny například:

  • Prototypy a funkční díly pro strojírenství, zejména tam, kde je potřeba rychle vyrobit fyzický prototyp, náhradní díl nebo tvarově velmi složitou součást.
  • Formy pro lisování plastů s konformním chlazením, které zajišťují spolehlivou temperaci formy díky síti optimálně vedených chladicích kanálků.
  • Díly pro automobilový, letecký i kosmický průmysl, které díky tvarové optimalizaci nabízejí velkou úsporu materiálu a potřebné odlehčení, přičemž dosahují stejných nebo i lepších pevnostních a provozních parametrů oproti dílům z tradiční výroby. 3D tisk z kovů se dnes uplatňuje i pro sestavy proudových motorů, palivových systémů či vysoce namáhaných dílů.

Získejte hmatatelnou představu o designu výrobku

3D tisk přináší oblasti produktového designu tolik potřebnou svobodu rychle a levně připravit fyzický model. Designér díky němu může dalšími smysly posoudit například ergonomii návrhu, stejně tak jej využije k účinné prezentaci svého záměru. Většina designérských prací dnes již probíhá v prostředí 3D návrhářských nástrojů, z nichž je poměrně snadné získat potřebný trojrozměrný model a připravit jej (třeba i s naší pomocí) pro 3D tisk z termoplastů, fotopolymerů, kovu či papíru.

Díky tomu, že se výroba fyzických modelů díky 3D tisku zkrátila z týdnů a měsíců na dny, lze si snadno ověřovat i průběžné návrhy a zanášet zpětně poznatky získané interakcí s hmatatelným výtiskem do dalších verzí. Můžete také postupně kombinovat více různých technologií a výstupů – od plnobarevných maket až po funkční díly. S výběrem toho pravého postupu a materiálu v tu pravou chvíli vám rádi poradí naši specialisté.

Tip: Každá z metod 3D tisku má mírně odlišné požadavky kladené na virtuální model, který poslouží jako podklad pro přípravu tisku. Neváhejte nás kontaktovat, nebudete-li si jistí, jak váš návrh pro 3D tisk co nejefektivněji připravit.

Stojan-na-víno-termoplasty
Velká-velitelská-krabička-URC-Systems

3D tisk ve stavebnictví a architektuře: váš projekt jako na dlani

Jednou z nejdůležitějších činností architekta, projektanta i developera je získat zakázku, představit klientovi co nejsrozumitelněji záměr, dopady a přínosy návrhu. Ve výkresech a náčrtech se běžní, netechnicky orientovaní klienti často nedokážou zorientovat. Vizualizace ne vždy stačí pro úplnou představu o prostorových souvislostech. Naštěstí je zde stále dostupnější 3D tisk umožňující připravit fyzický model rychle a za zlomek dřívějších nákladů.

Mít možnost podívat se na navrhovaný objekt ze všech stran a úhlů, získat detailní představu o umístění objektu na pozemku či o rozvržení urbanistické studie, to jsou jen některé z přínosů fyzických modelů zhotovených 3D tiskem. Napomáhají komunikaci mezi tvůrci unikátních projektů a investory či dotčenými organizacemi. Jednobarevné geometrické modely i plnobarevné výtisky pomáhají ve všech stádiích realizace projektu – od úvodních koncepčních studií přes schvalování dispozic či rozmístění v rámci území až po působivé představení finálního projektu pro marketingové účely či komunikaci s veřejností.

Tip: Pro oblast architektury, stavebnictví či pro developery doporučujeme dostupné plnobarevné 3D výtisky z papíru. Velmi vhodné jsou také výtisky z termoplastů.

Domek-papír
Blok_A-papír

3D tisk jako praktický pomocník vědců, vývojářů i lékařů

Pracovníci z oblasti vědy a výzkumu často potřebují zhotovit tvarově unikátní pomůcku do laboratoře, zkušební či montážní přípravek, ověřit si některý z konceptů ve fyzickém provedení, aniž by museli čekat dlouhé měsíce na jejich výrobu. Tou dobou už totiž mohou nabrat výzkumné a vývojové práce úplně jiný směr – či se mezi tím významně posunout vpřed. Právě zde se 3D tisk stává velmi efektivním nástrojem, s jehož pomocí dokážeme vyrábět mnohé pomůcky na míru levněji, rychleji a efektivněji než dřív.

Samostatnou kapitolou je 3D tisk v oblasti lékařství. Aditivní technologie se dnes využívají pro výrobu anatomických modelů, protetických pomůcek, funkčních implantátů z kovů či například operačních a tréninkových pomůcek pro lékaře-specialisty. Tvarově náročné díly přitom s výhodou vycházejí z předchozího trojrozměrného skenování pacienta, takže mohou být připraveny zcela individuálně. Mnohdy jsou navíc takové pomůcky jinými metodami nevyrobitelné.

Tip: Některé aplikace 3D tištěných pomůcek vyžadují certifikaci pro nasazení ve sterilním prostředí či přímo v kontaktu s tělem pacienta (ve zdravotnictví).

Unitrap-termoplasty
Zuby-papír

3D tisk přináší nové možnosti tvůrcům a umělcům

Stále lepší dostupnost a obrovské možnosti 3D tisku stále častěji lákají kreativní profese. Přinášejí jim totiž tvarovou svobodu i pestrost v použití různých materiálů a jejich kombinací. Výtisky – například z termoplastů vhodných k následným povrchovým úpravám – lze s výhodou využít coby základu pro plastiky, makety, formy, funkční modely, kostýmy či třeba módní doplňky. Povrchově přesné a detailní výtisky z fotopolymerů si zase nacházejí cestu do modelářských dílen, ke šperkařům nebo do světa módy. Plnobarevné papírové makety dokážou věrně ztvárnit třeba figurální modely a výtisky z kovů se uplatní všude tam, kde zaujme klasický pevný materiál s nezaměnitelnými vlastnostmi.

K 3D tisku budete potřebovat trojrozměrný model s uzavřeným povrchem. Zhotovit jej lze v jedné z mnoha 3D aplikací (včetně těch bezplatných), stejně tak i 3D skenováním skutečné předlohy – třeba z modelářské hlíny. Tvarově složité modely či předlohy větších rozměrů se tisknou po částech, následně se spojují lepením, svářením či například mechanickými zámky.

Tip: Aditivní výroba uměleckých předmětů vyžaduje nejprve přípravu trojrozměrného modelu s ohledem na vybranou technologii 3D tisku. Rádi s vámi vybereme nevhodnější materiál i postup tisku, aby co nejlépe vystihly záměr vašeho projektu.

Zlaté-hoblíky-termoplasty
Postava-papír

Chcete využít možností 3D tisku při realizaci vašich projektů co nejlépe? Neváhejte a využijte našich odborných služeb.