Tiskneme meteorologickou sondu pro gymnazisty z Olomouce

Součástky pro meteorologickou sondu z plastu tiskne v univerzitním centru UPrint 3D tým studentů Gymnázia Olomouc-Hejčín. Se sondou chtějí vyhrát mezinárodní soutěž Cansat, při které si žáci středních škol zkouší všechny fáze vesmírného projektu.

„Jsme tým šesti kamarádů ze dvou tříd Gymnázia Olomouc-Hejčín, které spojuje nadšení pro elektroniku a robotiku. Pod jménem Quantum Limes se již delší dobu účastníme robotických soutěží. S naší meteorologickou sondou budeme v soutěži simulovat let na exoplanetu Proxima Centauri b, vzdálenou 4,2 světelných let od naší planety Země,“ popsal misi soutěžního příspěvku jeden ze studentů Martin Kolář.
Studenti sestavují sondu, která bude při letu měřit teplotu, vlhkost, tlak a radiaci. Energii pro pohon sondy zajistí pomocí baterie a dodatečně pomocí vyklápěcích solárních panelů. Získaná data pak budou dále analyzovat. Sondu studenti představí v soutěži v dubnu v Plzni. Vypuštěna by měla být do výšky 500-1000 metrů.
„Projekt hejčínských gymnazistů nás zaujal především proto, že motivuje středoškoláky pro studium technických a přírodovědných předmětů. Týmu jsme ukázali naše 3D centrum, možnosti tisku z plastu, papíru i kovu a domluvili se na spolupráci při tisku sondy,“ uvedla Hana Kubičková, vedoucí UPrint 3D.
Studenti se v roce 2017 účastnili interaktivního vzdělávacího programu pro střední školy s názvem Dobýt stratosféru. Na projekt sondy pro soutěž Cansat jim finančně přispěl Nadační fond INFORM.